راه‌اندازی بلندترین ایستگاه هواشناسی جهان در هیمالیا:

دانشمندان بلندترین ایستگاه تحقیقات آب و هوای جهان همراه با تجهیزات پیشرفته در #هیمالیا مستقر ساختند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دانشمندان موفق شدند دو ایستگاه تحقیقاتی #هوانشناسی را در مرتفع‌ترین نقاط کره زمین یعنی در کوه #اورست نصب و راه‌اندازی کنند.

دانشمندان و متخصصان علوم هواشناس با همکاری تیم‌های محلی، تجهیزات مربوط به این دو ایستگاه کنترل آب و هوا را در ارتفاع ۸۴۳۰ و ۷۹۴۵ متری از سطح زمین نصب کردند.

البته گفتنی است سه ایستگاه دیگر نیز در نقاط کم ارتفاع‌تر از اورست برپا گشته است. تیم محققان نشنال‌جئوگرافیک در این پروژه حضور گسترده و پر رنگی داشتند و حمایت‌های مالی زیادی را نیز برای اجرای هرچه بهتر اهداف پروژه مرتفع‌ترین ایستگاه هواشناسی کروه زمین جذب کردند.

دانشمندان با استفاده از اطلاعات کسب شده از این ایستگاه‌های می‌توانند تحقیقات بسیار ارزشمندی را در مورد روند تغییر آب و هوای زمین و سرعت ذوب یخچال‌های طبیعی، انجام دهند و پیشنهادات مفید و کاربردی را برای کاهش سرعت ذوب این یخچال‌ها ارائه دهند.

پائول مایسکی یکی از دانشمندان حاضر در تیم اعزامی به اورست گفت: آب و هوای کره زمین به شدت در حال تغییر است و روند گرمایش نقاط مختلف این سیاره با سرعت زیادی ادامه دارد. اما هنوز اطلاع دقیقی از چگونگی تغییر آب و هوا در ارتفاع بالای ۵۰۰۰ متر از سطح دریا نداریم و بدون شک نصب این ایستگاه‌ها کمک بسیار بزرگی به رفع اطلاعات ناقص دانشمندان خواهد کرد.

تعداد افراد حاضر در تیم اعزامی به اورست ۳۰ نفر بودند که از این تعداد ۱۷ نفر از آن‌ها را محققان نپالی تشکیل می‌دادند. از دیگر اقدامات ارزشمندی که در این صعود پرهیایو انجام گرفت، نمونه برداری از هسته‌های یخ موجود در ارتفاع ۸۰۲۰ متری برای بررسی میزان و عمق بار‌های سالانه در این منطقه از جهان بود.

فعالیت‌های انسانی و هجوم بیش از اندازه گردشگران و کوه‌پیمایان به منطقه اورست در سال ۲۰۱۸ میلادی علاوه بر افزایش میزان آلودگی و اجتماع زباله ها در مناطق مختلف کوه اورست، سبب کشته شدن ۱۱ گردشگر صعود کننده به بلندترین قله جهان شد.

مقامات دولتی نپال اعلام کردند سال گذشته بیش از ۱۰ تن زباله را از اورست جمع‌آوری کردند.

profile avatar
نظر دهید

پاسخ دهید

باشگاه کوهنوردی طبیعت دوست شیراز
Logo
ثبت حساب جدید
ثبت نام تنها برای اعضای باشگاه کوهنوردی طبیعت دوست مجاز می باشد.
لیست ثبت نام