انتخاب همنورد خوب از مهمترین فاکتورهای موفقیت و ایمن بودن برنامه های کوهنوردی

در دنیای کوهنوردی پذیرفتن مسئولیت بسته به مهارت شخص متفاوت است و انتخاب همنورد مناسب از ضروریات کوهنوردی سالم است.

مشکلی که در این چند سال اخیر جامعه کوهنوردی را دچار مشکل کرده است، انتخاب همنورد نادیده و ناآزموده است. طرفین فقط بر مبنای شناخت مجازی مبادرت به کوهنوردی می کنند و بعضا مشکلات جدی به وجود می آورند.

چندین فاکتور مهم در انتخاب همنورد مناسب دخیل هستند، از جمله:
*شناخت قبلی
*شناخت در حین برنامه
*آگاهی از اخلاق و رفتار طرف مقابل
*آگاهی از میزان قدرت جسمی و فنی
….و چندین مورد دیگر

قبل از برنامه حتما مواردی را با هم به مشورت بنشینید. از ناراحتی و بیماری طرف مقابل تان آگاهی کامل داشته باشید و حتما برای خود فرضیه سازی کنید که اگر اتفاقی افتاد چه باید کرد.

هیچ وقت همنوردتان را به خاطر صعود به قله ای تنها نگذارید، این کار دور از جوانمردی و اخلاق است (مگر با برنامه قبلی این کار را کرده باشید).

هیچ وقت گول ظاهر فریبنده و بزک کرده کوهنوردنماها را نخورید که این ها بزرگ ترین آسیب را به جامعه کوهنوردان وارد کرده اند. این افراد با ادعاهای پوچ و بی اساس افراد مبتدی را به قله و برنامه می کشانند و نهایت استفاده را از سادگی کوهنوردان آماتور می کنند.

اگر به حد شناخت همنورد خوب نرسیده اید حتما با گروه ها و باشگاه های مجاز کوهنوردی کنید. چرا که با این کار هم خود را از شر این افراد حفظ می کنید و هم سلامتی خود را تضمین می کنید. (البته دسته ای هم هستند که دوست دارند بدون قید و بند کوهنوردی کنند که اینها دیگر به خودشان مربوط است).

سخنی هم با عزیزانی داریم که اگر مسئولیت صعود فردی و یا گروهی را بر عهده می گیرید، به تمام جوانب کار فکر کنید و نهایت دقت و مهارت را در برابر این افراد انجام دهید، چراکه با بروز هر اتفاق کوچک و بزرگ، این شما هستید که  مورد مواخده قرار می گیرید.

نظر دهید

پاسخ دهید

اشتراک گذاری...
 |   |   |   |   |   | 

Logo
ثبت حساب جدید
ثبت نام تنها برای اعضای باشگاه کوهنوردی طبیعت دوست مجاز می باشد.
بازیابی رمز عبور