هشدار ایمنی درباره Harnessهای دره‌‌نوردی

هشدار ایمنی درباره Harnessهای دره‌‌نوردی

براساس گزارش‌های دریافت‌شده توسط UIAA، در طی بازه‌ی زمانی تابستان ۲۰۱۷ تا زمستان ۲۰۱۸، در مناطق دره‌نوردی کشور فرانسه، سه نمونه Harness تولید شرکت‌های مختلف دچار پارگی و منجر به حادثه فنی شده‎‌اند که خوشبختانه آسیب جانی به دنبال نداشته است.

در همین ارتباط واحد فنی فدراسیون جهانی کوهنوردی در راستای بررسی عملکرد این ابزار در محیط‌های طبیعی با شرایط سخت، تعداد ۴۸ Harness بلااستفاده با طول عمر متفاوت(۱ الی ۲۰ سال) بر اساس استاندارد EN12277/UIAA105 مورد بررسی قرار داد. نتایج این بررسی بیانگر آن است که مقاومت برخیHarnessهای دره نوردی در طی ۳ الی ۴ سال به شدت کاهش یافته و حتی در مواردی به ۱۰ درصد مقاومت اولیه رسیده است. بر این اساس احتمالا شیوه‌های نادرست نگهداری و خشک کردن و یا تاثیر نامطلوب آب بر عمرHarness سبب  این حوادث شده است.

بر همین اساس جهت نگهداری هرچه بهتر Harnessهای دره‌نوردی و جلوگیری از حادثه فنی رعایت نکات زیر ضروری می‌باشد.

  1.    توجه کامل به دستورالعمل‌های شرکت تولیدکننده ابزار در خصوص شیوه نگهداری
  2.     پس از برنامه‌های دره‌ نوردی به هیچ وجه Harness را به منظور خشک کردن در معرض دمای بالا قرار ندهید. شما می‌توانید از دستگاه های رطوبت‌زدا استفاده کرده و یا Harness را در محیط بسته با تهویه مناسب و به دور از نور مستقیم قرار دهید.
  3.     در صورت مشاهده ساییدگی بر روی بدنه Harness حتما طبق دستورالعمل شرکت تولیدکننده عمل کنید و به هیچ وجه از هارنس‌هایی که بر روی تسمه و یا حلقه دچار ساییدگی و یا بریدگی شده‌اند و یا شکل حلقه‌شان  تغییر کرده است، استفاده نکنید.
  4.     با توجه به اینکه تاثیر نامطلوب آب بر روی عمر Harness نشان داده نشده است، در راستای حفظ ایمنی حتما طول عمر ابزار خود را بر اساس دستورالعمل شرکت تولیدکننده بررسی کنید.
نظر دهید

پاسخ دهید

اشتراک گذاری...
 |   |   |   |   |   | 

Logo
ثبت حساب جدید
ثبت نام تنها برای اعضای باشگاه کوهنوردی طبیعت دوست مجاز می باشد.
بازیابی رمز عبور