گزارش صعود قله کلیمانجارو بام آفریقا توسط محمد رحیمی

این قله آتشفشانی نیمه خاموش در کشور تانزانیا و در مرز این کشور با کنیا قرار دارد و جزء قلل هفتگانه دنیا به‌شمار می‌رود
روز اول ١۶ فوریه ۲۰۲۰ ساعت ٨:٣٠ از هتل محل اقامت به سمت گیت یا درب ورودىِ national park حرکت کردیم با احتساب مدت زمان صرف شده براى خرید و … حدود ١٢ ظهر رسیدیم.
ورودی گیت ، جهت وزن کردن کوله ها توسط کولبر ها حدود یک ساعت و نیم زمان صرف شد چون هر کوله اى نباید بیشتر از ١۶ کیلو باشد در غیر اینصورت اجازه صعود داده نمی شد.
جهت صعود قله کلیمانجارو چند مسیر وجود دارد و من به همراه تور از مسیر Machame route صعود را برنامه ریزی کردیم .

ساعت یک و نیم بعد از ظهر در مسیری جنگلی با انبوه درختان استوایی‌ پیمایش را آغاز کردیم بعد از چهار ساعت و نیم‌ در ساعت ۶ به کمپ اول در ارتفاع ۳۰۰۰ متری رسیدیم و پس از استراحت و صرف شام، شب را در این ارتفاع سپرى کردیم.
صبح روز بعد در مسیری کوهستانی و نسبتا شیب دار و صخره ای با پوشش گیاهى درختچه و دیدن تعدادی آبشار و آبراهه در طول مسیر، پس از ۵ ساعت پیمایش به کمپ ٢ بنام Shira cave camp در ارتفاع ٣٨۴٠ مترى رسیدیم ، هوا کاملا ابرى بود و‌ از عصر تا صبح روز بعد بارش باران داشتیم.
صبح روز بعد پس از صرف صبحانه راس ساعت ٧:٣٠ در مسیری نیمه خشک توام با صخره هاى آتشفشانى و سنگهاى مانده از آتشفشان و دور نمایی از یخچال غربى حرکت کردیم ، در طول مسیر از برجِ لاوا (Lava tower) با ارتفاع ۴٧٠٠ متر عبور کردیم با ادامه مسیر به کمپ بعدى در ارتفاع ٣٩۵٠ متر رسیدیم. این افزایش و کاهش ارتفاع جهت هم هوایی مناسب بود.
شب در این کمپ استراحت کردیم و صبح روز بعد در مسیری پر شیب حرکت را آغاز کردیم و از صخره ای بلند که دارای مسیر مشخص و ایمن بود گذر کردیم از آنجا دور نمای قله کاملا پیدا بود پس از استراحتی کوتاه به سمت دره کارانگا (karanga valley) سرازیر شدیم تا به کمپ بارانکو در ارتفاع ۴۶٠٠ مترى برسیم ، در آنجا بلافاصله پس از صرف ناهار در ساعت ١٢:٣٠‌ به سمت آخرین کمپ به نام بارافو (barafu camp) حرکت کردیم‌ و با پیمایش در یک شیب ملایم پس از حدود ۴ ساعت به کمپ بارافو رسیدیم.
کمپ بارافو در ارتفاع ۴۶٠٠ مترى بود و آخرین کمپی بود که شب مانى کردیم .
با توجه به مسیر پیش رو و برگشت در اولین دقایق بامداد روز بعد یعنی ساعت ۲۴:۰۰ جهت صعود به قله حرکت کردیم‌، دماى هوا در این ساعت بسیار سرد بود در حدى که کیسه آب من کاملاً یخ زده بود و ٣ ساعت پایانى مسیر آب نداشتم، حدود ساعت ۶:٣٠ صبح، نزدیک طلوع خورشید به نقطه ى (stella point) یا خط الراس رسیدیم که نماى طلوع خورشید بسیار چشم نواز بود اما بدلیل سرماى زیاد به یک استراحت چند دقیقه اى اکتفا کردیم و با ادامه مسیر پس از ۵٠ دقیقه پیمایش راس ساعت ٧:٢٠ به بالاى قله کلیمانجارو یا (uhuru peak) بلند ترین نقطه در آفریقا به ارتفاع ۵۸۹۵ متر رسیدیم.
در این نقطه من بدلیل عدم نوشیدن آب کافى در طول مسیر احساس سر سنگینى و ناخوشى داشتم و این موضوع باعث شد پس از حدود ده دقیقه توقف بر روی قله به سمت پایین سرازیر شوم، در ساعت ٩:۴٠ صبح به کمپ رسیدیم، پس از استراحت در کمپ و صرف ناهار در ساعت ١٣:٣٠ به سمت گیت ورودى حرکت کردیم پس از ۶ساعت پیمایش به درب ورودى یا گیت رسیدیم ، پس از اخذ مدارک به سمت هتل حرکت کردیم و در ساعت ٩:٣٠ به هتل رسیدیم .
و برنامه صعود‌ قله کلیمانجارو با پیمایش ۶۲ کیلومتر در ۲۰ فوریه خاتمه یافت .
آن ‌شب و شب بعد در هتل استراحت کردیم
صبح روز ۲۲ فوریه در ساعت ۸:۳۰ صبح جهت تور حیات وحش به سمت وردی اولین نشنال پارک حرکت کردیم و به دیدن‌ زیبایی های قاره سبز رفتیم.

لازم به ذکر است خدمات تور شامل برپایی کمپ به صورت چادر ،آشپز، پرتر یا حمل کننده کوله سنگین طی ۵ روز ،تغذیه کامل ؛ صبحانه، ناهار و شام بود که با هزینه ۱۳۰۰ دلار اجرا گردید .

 

عکس و کلیپ در پیج اینستا باشگاه به آدرس tabiat.doost

profile avatar
نظر دهید

پاسخ دهید

اشتراک گذاری...
 |   |   |   |   |   | 

باشگاه کوهنوردی طبیعت دوست شیراز
Logo
ثبت حساب جدید
ثبت نام تنها برای اعضای باشگاه کوهنوردی طبیعت دوست مجاز می باشد.
بازیابی رمز عبور
لیست ثبت نام