گزارش نویسی در کوهنوردی

با اهمیت به تهیه ی گزارش در ورزش کوهنوردی ضمن ماندگاری فعالیتهای انجام شده فرهنگ نوشتاری را گسترش داده ، ظرفیت نقد و بررسی را به وجود اوریم و به دنبال ان شاهد ایده ها و طرحهای نو در ورزش کوهنوردی باشیم.

لزوم و اهمیت تهیه گزارش از برنامه های کوهنوردی وتاثیر ان از جمله مباحثی است که میبایست مورد توجه همه ی کوهنوردان و مسوولان و متولیان باشگاههای این ورزش ورشته های مرتبط باشد

۰ هر برنامه ی کوهنوردی چه موفق باشد و یا به هر دلیل دیگری به اهداف موردنظر نرسیده باشد دارای یک نقطه اشتراک بنام اجرای برنامه است.و اگر گزارش مکتوبی نداشته باشد به مرور حتی در ذهن طراح ، مربی و سرپرست ان برنامه نیز کمرنگ خواهد شد .
همچنین با درج رویداد ها و نحوه ی اجرای برنامه بهتر میتوان به نقاط قوت و ضعف مربی ، سرپرست و اعضای شرکت کننده پی برد و شناخت مسوولین فنی باشگاه را نسبت به انان افزایش داد .
و البته نقد وبررسی برنامه های کوهنوردی توسط اهل فن ارزش دوچندانی به این فعالیت ها خواهد داد .
سطح بندی برنامه های اجرا شده رشته های مختلف اعم از کوهنوردی،سنگنوردی،دیواره نوردی و پیمایش دره ها و…..از طریق اجرا و سپس ارایه گزارش از انها راهیست که براساس ان میتوان به مبتدیان این رشته ها و علاقمندان کمک نمود در بستری درست و امن تجربیات لازم را دریافت کنند .
گزارش نویسی صحیح کمکیست در جهت مطالعه و تمرکز بیشتر بر انجام فعالیت موردنظر تا در شرایط مختلف با امادگی ذهنی و بدنی و تجهیزاتی بیشتر احتمال بروز سوانح را به حداقل رساند.
این گزارشها در صورت داشتن دقت بیشتر و کاملتر بودن میتواند کارنامه ی فنی مستندی از کوهنوردان عضو باشگاه حاضر در این برنامه ها توسط مسوولان باشگاه باشد ۰ توجه به فرهنگ گزارش نویسی دقیق سابقه اجرای برنامه های مختلف و تاریخ نگاری را برای هر باشگاهی به وجود اورده و مزیتی برای سابقه و تار یخچه هر باشگاه میباشد.
و البته راهیست جهت معرفی مناطق طبیعی و بسترهای لازم جهت رشته های مختلف کوهنوردی که با استفاده از ابزار و دانش جدید مسیرهای آن را هر باشگاه می‌تواند به صورت آرشیو جهت استفاده جامعه کوهنوردی داشته باشد.
و بسیاری دلایل مختلف که راهگشاست در جهت تعالی و پیشرفت گروهی و فردی در این رشته ورزشی جذاب
ضمن اینکه گزارش نویسی شیوه های علمی و دقیقی دارد که در حوصله این متن نمیباشد و قطعا لازم است توسط مسوولان و کارگروه اموزش هر باشگاه نحوه صحیح تهیه گزارش اموزش داده شود.
مطلب از : خانم زهرا درخشان

1 نظر
  1. دقیقا، گزارش نویسی در یک زمینه خاص به ویژه در حالت حرفه ای و آگاهی رسانی از طریق گزارش برای سایر کسانی که به همان زمینه گرایش دارند بسیار مفید هست. با سپاس از خانم درخشان

پاسخ دهید

اشتراک گذاری...
 |   |   |   |   |   | 

Logo
ثبت حساب جدید
ثبت نام تنها برای اعضای باشگاه کوهنوردی طبیعت دوست مجاز می باشد.
بازیابی رمز عبور