گزارش صعود به دو قله ی بیژن3 و بن رود

 روز چهارشنبه 14 تیر ماه 1391 ساعت 19:30 تعداد 28 نفر از اعضاء گروه طبیعت دوست 10 نفر بانوان و 18 نفر آقایان از فلکه قصردشت به سمت استان اصفهان شهرستان سمیرم و روستای خفر به راه افتادند.

 برای رسیدن به مقصد باید از استان کهکیلویه و شهرستان سمیرم عبور می کردند پس از حدود 8ساعت طی مسیر ساعت 3:15 صبح روز پنج شنبه به روستای خفر و خانه کوهنورد رسیدند. با هماهنگی سرپرست حرکت به سمت قله ساعت 8 صبح اعلام و زمان مناسبی برای استراحت پیش بینی شد.

 راس ساعت 8 صبح اعضا با کوله های سنگین حرکت خود راآغاز نمودند. در کوچه های دیدنی و سنگفرش روستا و کوچه باغ زیبا مسیر را طی کرده و به ابتدای دره قاش مستان رسیدند . هوای خوب آسمان آبی و رود زیبایی که سمت چپ مسیر بود کوهپیمایی را لذت بخش کرده بود.

ساعت 11:30 اعضاء به پناهگاه اصفهانی ها که در نیمه راه قله قرار دارد رسیدند 30 دقیقه زمان برای استراحت و تجدید قوا داده شد.

 ساعت 12 اعضا به سمت قله به حرکت خود ادامه دادند . پس از حدود 40 دقیقه طی مسیر به چشمه ای رسیدند که آخرین نقطه برای برداشت آب تا قله بود

 زمان کوتاهی برای برداشت آب صرف و گروه حرکت خود را در دره بر روی یخچال بزرگی دادمه دادند. ارتفاع این چشمه که بالاتر از پناه گاه بود 3136 متر از سطح دریا بود.

هوا گرم شده بود و تابش اشعه خورشید بر روی برف ها شدتش را بیشتر کرده بود ساعت 14:15 به مکانی برای صرف ناهار رسیدیم و تا ساعت 15 توقف کردیم با ادامه مسیر ، کوهنوردان زیادی در راه بازگشت از قله بودند

 

 کوهپیمایی با سرعت مناسب مانع از این بود  که افت فشار هوا و ارتفاع تاثیری بر افراد  داشته باشد . در ادامه گروه به کاسه زیر قله مورگل ، قله بیژن و کوه قبله رسیدند و مسیررا از سمت چپ و ریگزال زیر قله ادامه دادند

 تیم ساعت 19:10 بعد از گذشتن ازاین  شیب تند  به محلی هم سطح فرودگاه رسیدند و 15 دقیقه زمان برای استراحت اعلام شد.

5 نفر از اعضا به سمت فرودگاه و برپایی کمپ و بقیه اعضا با گذاشتن کوله های سنگین و برداشتن کوله قله به سمت قله حرکت کردند.

 ساعت 20:30 بعد از 5/12 ساعت ( با احتساب زمان های استراحت ) به قله بیژن 3 رسیدند و بعد از خواندن سرود ایران و گرفتن عکس به سمت پایین و فرودگاه مسیر خود را ادامه دادند . ساعت 21:30 گروه به فرودگاه که محل شب مانی بود رسیدند.

کمپ برپا و شام صرف شد. برای ساعت 8 روز بعد برای ادامه برنامه اعلام شد . شب آرام ، هوای خوب ، آسمان پرستاره و استراحت در ارتفاع 4117 متر خاطره خوبی را برای اعضا بر جا گذاشت

 صبح روز جمعه طبق قرار همه شرکت کنندگان در برنامه بعد از صرف صبحانه خود را برای ادامه برنامه آماده کردند. مسیر را به سمت قله بن رود آغاز کردند. ساعت 9:30 گروه به قله بن رود رسیدند و دوباره سرود ایران خوانده شد. عکسهای زیبایی گرفته و از دره کیخسرو مسیر بازگشت را در پیش گرفتند و در بعضی قسمتها با سر خوردن بر روی برفچالها تکه هایی ازمسیر را طی کردند

پس از حدود 2 ساعت کوهپیمایی بر روی برفها به جایی که دهانه غار یخی دیده می شد رسیدند. چشمه انداز زیبای مسیر همه را به وجد آورده  بود و به همین دلیل  زمانی برای صرف تنقلات داده شد. هنوز راه زیادی برای رسیدن به روستا در پیش داشتیم  و می بایست برای ادامه مسیر از شیب تندی پایین رویم

ساعت 14:30به محل مناسبی برای صرف ناهاردر کنار رودخانه  رسیدیم

عبور از دره کیخسرو و باغهای زیبا  و پر میوه تا ساعت 18:30 به طول انجامید و گروه به خانه کوهنورد رسیدند. و بعد از تعویض لباس و آماده شدن ساعت 19 به سمت شیراز حرکت کردند و ساعت 2:30 صبح روز شنبه به شیراز رسیدند.

اعضاء شرکت کننده:ابوذر آسیابانی ( سرپرست آقایان) ،علیرضا صداقت (مسوول فنی آقایان)، محمد هادی آسیابانی ، محمد حسین نجفی،مجید منوچهری،مسعود عطروش،محمودرضا صادقی مهر،امیر ارسلان دانش مایه ،افشین آبادی،جواد شفیعی، شاهرخ ترزم پور،بهادرحاجی وندی،اصغرپیرو،حسن خلیلی .

 مهنازطایی صفت ( سرپرست بانوان) آرمیتا برزگر ( مسوول فنی بانوان)، سمیه نعمتی، مریم آریانفر،آزیتا بردبار،آناهید بخشی زاده،شهدخت زارع،مریم پیدایی، راضیه مختار نامه، پریوش رضایی .

 گزارش از : محمدهادی آسیابانی

profile avatar
نظر دهید

پاسخ دهید

باشگاه کوهنوردی طبیعت دوست شیراز
Logo
ثبت حساب جدید
ثبت نام تنها برای اعضای باشگاه کوهنوردی طبیعت دوست مجاز می باشد.
لیست ثبت نام