صاعقه در کشور؛ هر دو هفته ٢٠ فوتی!

فریبرز ناطقی الهی استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران و بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران کشور: آمار دقیقی از تعداد تلفات و مصدومین سالانه صاعقه در کشور تا به امروز ندیده ایم.

حتما هلال احمر کشور، آمار دقیقی از آن را دارد. چند روز پیش یک خبر از “سال ٩٨” و تعداد زیاد فوتی در نیمه دوم اردیبهشت سال ٩٨ از طرف سخنگوی وقت اورژانس کشور که کمی هم نا خوشایند بود، دیدم!

عین خبر:
« به گزارش برق نیوز، از تاریخ ۱۸ لغایت ۳۱ اردیبهشت ماه ۹۸ به علت سوانح جوی سیل، صاعقه و توفان در استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، خراسان رضوی و جنوبی، چهارمحال بختیاری، اصفهان، کرمانشاه، کردستان، فارس، خوزستان، کرمان، لرستان، مرکزی، کهگیلویه و بویر احمد و گیلان ۲۲ نفر کشته و ۵۳ نفر مصدوم شدند. سیل ۲ نفر فوتی و ۸ نفر مصدوم، صاعقه ۲۰ نفر فوتی و ۳۲ نفر مصدوم و توفان نیز ۱۳ مصدوم در استان‌های مختلف برجای گذاشت.

کمی تامل در این خبر دو سال پیش، لزوم آموزش های قبل از فصل صاعقه را در کشور بسیار جدی می نماید. با توجه به شرایط فصلی و رخداد رعد و برق در کشور به خصوص در ماه اردیبهشت و اوایل خرداد شاید قبل از شروع این دوران با چند برنامه رادیو و تلویزیونی بشود این آمار غیر قابل قبول را تا حدود زیادی کاهش داد. به خصوص با شناخت دقیق تر استان های صاعقه خیز که توسط سازمان هواشناسی بسیار کار ساده ای خواهد بود.

بنا به مطالعات تشکیلات ناشنال جیوگرافیک، هر ساله حدود ۲,۰۰۰ نفر در اثر صاعقه در دنیا فوت و تعداد زیادی مصدوم می شوند. لذا به طور متوسط هر فرد در شرایط یکسان احتمال ۱ در ۶۰,۰۰۰ تا ۸۰,۰۰۰ برای تجربه اصابت با صاعقه را طول عمر متوسط خود یعنی ۷۰ سال خواهد داشت. درست است این احتمال رخداد بسیار کم است ولی نجات جان هر فرد در صورت امکان، اجری بی مانند خواهد داشت.

منبع:irmma

 

نظر دهید

پاسخ دهید

اشتراک گذاری...
 |   |   |   |   |   | 

Logo
ثبت حساب جدید
ثبت نام تنها برای اعضای باشگاه کوهنوردی طبیعت دوست مجاز می باشد.
بازیابی رمز عبور