کل قدویس دنا 91/7/6دو روزه

برنامه این هفته کل قدویس دنا
ثبت نام تا چهارشنبه ساعت 12 ظهر با میلاد کشاورز
حرکت ساعت 5 صبح روز پنجشنبه
اطلاعاتی راجع به قله کل قدویس:
کوه کل قدویس 4350 متر

   

نام فارسی :  کوه کل قدویس

موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی : قله در منتهی الیه شمالی خط الرأس دنا در جنوب آبادی آب ملخ قرار دارد.

بررسی توپوگرافی قله : کل قدویس به عنوان بندترین قپه شمالی دنا از جناح جنوبی به قلل کل شیدا و کل نقره ای، از شال غربی دو قله مرتفع خراسان و از سمت جناح شمال شرقی توسط گردنه قُر به کوه رگ هوا متصل می شود.

مسیر صعود به قله : سمیرم مرتفع ترین شهرستان ایران را در ارتفاع 2460 متری به سوی خط الرأس معظم دنا پشت سر گذارده از طریق جاده ای آسفالته با طی 45 کیلومتر به آبادی آب ملخ می رسیم. در روبه رویمان دورنمایی از کوه کل قدویس و قلل اطراف آن جلوه گر است. دو رشته کوه موازی و دشتی فراخ و در بین آنها قله اصلی با برفچال بزرگ در سمت راست به وضوح پیداست. در جهت جنوب آباد ملخ از طریق یک راه مالرو مشخص به سوی گردنه موسوم به مور طویله در زیر قله صعود خود را ادامه داده (1) از سرچشمه آب گوارایی عبور می کنیم و به سوی گردنه به تدریج ارتفاع میگیریم.مسیر از طریق یال جنوب غربی با شیب نسبتاً تندتری بالا می رود و پس از مدت زمانی کوتاه به مرز برفچال می رسد. راه را از کنار برفچال به سمت جنوب رو به بالا کمی صعود می کنیم تا اینکه گام بر قله کل قدویس می نهیم. دورنمای بسیار جالبی از کوه های دنا در پیش رو داریم. قلل کل شیدا، کل بلبل و مورگل، قاش مستان و بسیاری دیگر از قلل منطقه بر روی رشته کاملاً به چشم می خورند.

وضعیت قله در زمستان : علیرغم ارتفاع بلند کل قدویس و طولانی بودن مسیر دستیابی بدان، صعود به قله ازطریق یال های شمال غربی و شمال شرقی مقدور می باشد. ولی مستلزم دانستن فنون کوهنوردی زمستان است.

profile avatar
نظر دهید

پاسخ دهید

باشگاه کوهنوردی طبیعت دوست شیراز
Logo
ثبت حساب جدید
ثبت نام تنها برای اعضای باشگاه کوهنوردی طبیعت دوست مجاز می باشد.
لیست ثبت نام