گزارش صعود به قلل سیچانی ، حوض دال و برد آتش۱۴۰۰/۴/۱۸

به نام پروردگار یکتا

 

قله دنا یا رشته‌کوه دنا؛ بلندترین و بزرگ‌ترین چین‌خوردگی رشته‌کوه بزرگ زاگرس محسوب می‌شود و دارای خط الراسی به طول تقریبی ۹۰ کیلومتر است.
نام این کوه ابتدا کوه ده نار بوده و سپس به دینار و دنا تغییر یافته‌است. ترتیب تغییر نام این کوه در اثر زمان بدین صورت است (دهنار- دینار- دینا- دنا).
رشته‌کوه دنا ۵۲ قله بالای ۴۰۰۰ متر دارد و بیشترین مجموعه قله‌های بالاتر از ۴۰۰۰ متر در ایران به این رشته‌کوه تعلق دارد.

وجه تسمیه قله های صعود شده:

حوض دال (۴۳۵۰متر):دال(عقاب) نام پرنده ای است بومی ایران که یکی از زیستگاه های آن کوه های دنا در کهگیلویه و بویراحمد می باشد. کمی پایین تر از قله منطقه ای وسیع و حوض مانندی وجود دارد که گفته می شود در گذشته های دورتر دال ها در آن زندگی می کرده اند و نام حوض دال نیز از همین جا آمده است.

سی چانی (۴۱۹۰ متر): به تعبیری به نام موش در ترکی می‌باشد و به تعبیر دیگر به علت اینکه سه قله در کنار هم هستند به سه چانه خمیر نان نیز تشبیه شده‌است، که به اختصار به آن سیچانی می‌گویند.

بردآتش (۴۰۹۰ متر) : به علت اینکه سنگ‌های منطقه در اثر برخورد صاعقه سوخته و سیاه شده‌است. (به عبارتی بردآتش به معنی سنگ آتش گرفته می‌باشد).

پوشش گیاهی :درختچه های بلوط، گون‌ها و گیاهان علفی و بوته‌ای در سطح زمین و لابلای سنگ ها

متن گزارش
ظهر روز پنج شنبه ۱۷ تیر ماه ساعت ۱۳:۰۰ بعد از ظهر در میدان قصرالدشت گرد هم آمدیم و راس ساعت ۱۳:۳۰ به اتفاق ۱۵ تن از بانوان و ۱۲ تن از آقایان کوهنورد سوار بر دو دستگاه مینی بوس برنامه صعود را به سرپرستی آقای علی غلامزاده آغاز کردیم.حوالی ساعت ۱۷:۰۰ به شهر سی سخت واقع در سی کیلومتری یاسوج رسیدیم.مینی بوس ها توقف کردند،کوله پشتی ها را برداشتیم و راس ساعت ۱۷:۵۰ از ابتدای دره بیژن در یک صف منظم پیمایش را آغاز کردیم.در همان ابتدای مسیر با گروهی از شهرستان سروستان روبرو شدیم.مسیر را ابتدا با شیب کم و سپس با افزایش ملایم شیب ادامه دادیم.هوا خنک و دلچسب بود.آفتاب کم جان بود و رو به افول.صخره های زیبا در سمت چپمان چشم ها را تسخیر کرده بودند.پس از گذشت نزدیک به سه ساعت پیمایش راس ساعت ۲۰:۴۰ دقیقه به چشمه سیچانی رسیدیم.گروهی از کوهنوردان اطراف آن اتراق کرده بودند.آب چشمه به صورت رشته ای و اندک بود و همین موجب شد که روند برداشت آب از چشمه به کندی صورت گیرد و تقریبا ۴۵ دقیقه در محل چشمه منتظر ماندیم تا تمامی همنوردان آب ذخیره کنند.راس ساعت ۲۱:۲۵ مسیر را ادامه دادیم.شیب بیشتر شده بود، در میان راه چندین بار توقف و استراحت های لحظه ای داشتیم.از سمت راست پناهگاه مسیر را ادامه دادیم و در نهایت ساعت ۲۳:۱۰ به محل مورد نظر کمپ در نزدیکی قله سیچانی رسیدیم و چادر ها را بساط کردیم و به استراحت پرداختیم. برخلاف انتظار هوا بسیار خوب بود و از باد خبری نبود.فردا صبح زود به دستور سرپرست ساعت ۶ صبح بیدار شدیم، خورشید طلوع کرده بود و پس از صرف صبحانه هنگام خروج از چادر صحنه ی زیبای چینش برف ها بر روی زمین در نزدیکی چادر های رنگارنگ، ما را به وجد آورد.طلوع خورشید زیبا و این بازی رنگ صحنه ای زیبا را خلق کرده بود.وجود لایه های گسترده برف بر روی زمین در دل تابستان پارادوکس دلنشینی را بوجود آورده بود. پس از صرف صبحانه و نوشیدنی گرم راس ساعت ۷ با هماهنگی سرپرست آماده صعود به قله سیچانی شدیم،مسیر صعود به قله بقدری نزدیک بود که قدم زنان به سمت آن رفتیم و عکس گرفتیم و طبق قرار قبلی دو گروه شدیم و عده ای به سمت قله برد آتش و گروه دوم همزمان به سمت قله حوض دال صعود کردیم. قله حوض دال در جهت غرب محل کمپ و قلل سیچانی و برد آتش واقع در شرق بودند.یکی از همنوردان آقای بهادری در غیاب ما در محل بمنظور مراقبت از وسایل ماندند و هر دو گروه راهی شدند و ابتدا گروه حوض دال و با اندکی تفاوت زمان گروه برد آتش صعود کردند و و در هنگام بازگشت گروه حوض دال با اختلاف زمان ۳۰ دقیقه ای زودتر به محل کمپ رسیدند و پس از ملحق شدن گروه برد آتش همگی کوله ها را جمع و راس ساعت ۱۱:۴۰ دقیقه صبح به سمت پایین قله و مسیر سرازیر شدیم. مسیر بازگشت اغلب به شکل ریزال بود و همین امر باعث شد که سرعت فرود از قله افزایش یابد.پس از گذشت حدود یک ساعت و راس ساعت۱۲:۴۵ به محل چشمه سیچانی رسیدیم،ناهار صرف کردیم و نیم ساعت بعد حرکت را از سر گرفته و ساعت ۱۵:۵ پایین و کنار مینی بوس ها بودیم.سریع لباس عوض کردیم و به سمت شیراز روانه شدیم.در بین راه رودخانه ای نظرمان را جلب کرد و زمان کوتاهی در کنار آب روان و خنک سپری کردیم و سپس سوار بر مینی بوس ها راس ساعت ۲۰ به شیراز رسیدیم و این صعود دلچسب و خاطره انگیز بسلامتی و دلخوشی پایان پذیرفت.

سرپرست کل برنامه:علی غلامزاده
سرپرست قله سیچانی:عباس میر شمسی
سرپرست قله حوض دال:سعید درودی
سرپرست قله برد آتش:میثم شکوهی
سرپرست بانوان:خانم رضوانی
عکاسان برنامه:آقایان حضرتی و کشاورز

گزارش از محبوبه محمدی

“جهت دیدن عکس های بیشتر این برنامه به پیج باشگاه در اینستاگرام به آدرس tabiat.doost@ مراجعه فرمایید”

profile avatar
نظر دهید

پاسخ دهید

اشتراک گذاری...
 |   |   |   |   |   | 

باشگاه کوهنوردی طبیعت دوست شیراز
Logo
ثبت حساب جدید
ثبت نام تنها برای اعضای باشگاه کوهنوردی طبیعت دوست مجاز می باشد.
بازیابی رمز عبور
لیست ثبت نام